Aktualności - Bursa Płocka

Idź do spisu treści

Menu główne:

„ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ POKOJU”

20 grudnia 2017 r. ozstrzygnięto bożonarodzeniowy konkurs „Świąteczny wystrój pokoju” zorganizowany przez wychowawców i Młodzieżową Radę Bursy. W konkursie udział wzięli wychowankowie z 14 pokojów. Jury wydało werdykt oceniając kreatywność w stworzeniu aranżacji, samodzielność, ogólne wrażenie estetyczne, atrakcyjność zaprezentowanych elementów oraz ogólny ład i porządek pokoju.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1. miejsce – pokój nr 93 – Patrycja Wójcik i Paulina Bandulet
2. miejsce – pokój nr 97 – Julia Sajnog i Dominika Wydra
3. miejsce – pokój nr 79 – Julia Kulwicka i Dominika Świątek

Świąteczne wystroje wykonane przez wychowanków bursy były jedyne w swoim rodzaju. Łączyły motywy kwiatowe i elementy bożonarodzeniowego kultu – Mikołaja, gwiazdy, łańcuchy i prezenty, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wszystkim wychowankom dziękujemy za stworzenie tak pięknej i magicznej scenerii.

       

********************
WYJŚCIE NA SPEKTAKL „A ONA SZŁA…”

20 grudnia 2017r. grupa młodzieży wraz z wychowawcą wybrała się do płockiej Stanisławówki na spektakl pt. „ A ona szła…”. To bardzo interesujące przedstawienie opowiadało o tym, jak niezwykła i ważna jest Ziemia Płocka. Ta niezwykłość związana jest między innymi osobą św. Siostry Faustyny Kowalskiej i objawieniami Jezusa Miłosiernego, jakie miały miejsce w naszym mieście. Przedstawienie oparte zostało na prawdziwej historii prostej dziewczyny, która została świętą.
Prawie dwugodzinna inscenizacja została przygotowane przez młodzież z Petroklezji oraz z grupy teatralnej Bosco Drama, do której należą dwie nasze wychowanki - Dominika Żółtańska oraz Izabela Kowalik. Wspólne wyjście z bursy było po raz kolejny okazją do zintegrowania grupy i jedną z form spędzenia czasu wolnego. Młodzież uczestnicząca w przedstawieniu z zainteresowaniem i wzruszeniem oglądała inscenizację oraz wyraziła chęć ponownego jej zobaczenia.

  ******************
SPOTKANIE OPŁATKOWE

Boże Narodzenie to piękne święta, szczególnie radosne, pełne dobrych życzeń, pachnące choinką. Spotkanie Opłatkowe jest także tradycją naszej Bursy i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą wychowanków naszej placówki.
Ta szczególna uroczystość miała miejsce 14.12.2017r., a rozpoczęła ją Msza Św. w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w intencji Bożego błogosławieństwa dla wychowanków i pracowników Bursy Płockiej.
Po mszy św. wszyscy zebrani obejrzeli i wysłuchali program artystyczny, który od kilku tygodni przygotowywali nasi wychowankowie – usłyszeliśmy świąteczne wiersze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.
Dyrektor bursy złożył świąteczno-noworoczne życzenia, a na koniec wszyscy obecni zgodnie z tradycją Bożego Narodzenia podzielili się opłatkiem.
W radosnych nastrojach wróciliśmy do Bursy, aby razem usiąść przy wigilijnym stole. Wspólnie spędzony czas upłynął nam w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.

  ******************
WYJŚCIE DO KINA

Dnia 13.12.2017 r. odbyło się wyjście do kina na seans filmu „Najlepszy”. Film opowiada historię życia Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie.
Dzięki takiemu zagospodarowaniu czasu wolnego wychowanków mogli oni zintegrować się, lepiej poznać, wzmocnić więzi koleżeńskie. Jednak przede wszystkim projekcja filmowa miała za zadanie kształtowanie wrażliwości estetycznej młodzieży poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, a także kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Po zakończonym seansie młodzież była zadowolona , wyraziła chęć powtórnego wyjścia.*********************

WYJŚCIE DO SCHRONISKA

W czasie przedświątecznych przygotowań wychowankowie Bursy Płockiej pamiętają także o bezdomnych zwierzętach. Od początku zimy uczestniczyli w akcji „Zbiórka dla burka”, która zakończyła się 6.12.2017r. W tym dniu wychowankowie przekazali suchą karmę, kołdry i koce na rzecz zwierząt, które przebywają w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Parowej w Płocku. Potwierdziliśmy, że nie jest nam obojętny los bezdomnych zwierząt.

   

*************************
BURSOWE MIKOŁAJE

7 grudnia, zgodnie z naszą doroczną tradycją, czwarty raz „Bursowe Mikołaje” odwiedziły w naszym mieście: Świetlicę Miejską nr 3 mieszczącą się przy ul. Sienkiewicza 17 A , Noclegownię dla Kobiet, która swoją siedzibę ma przy ul. Misjonarskiej 22 oraz świetlicę osiedlową przy ul. Kochanowskiego.
Wizytę tę poprzedziła zbiórka datków na słodycze oraz puzzle, zabawki i gry, którą zorganizowaliśmy dla dzieci, dla których święta Bożego Narodzenia nie zapowiadają się zbyt radośnie. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w tej zbiórce i hojnie wsparli podopiecznych zaprzyjaźnionych placówek, a zakupione słodycze oraz zebrane prezenty powędrowały do potrzebujących dzieci.
Otrzymane prezenty dostarczyły obdarowanym dzieciom mnóstwo emocji i radości, a naszym wychowankom pokazały, jak niewielkie gesty mogą uszczęśliwić innych.

     

****************

MIKOŁAJKI

6. 12. 2017r. zgodnie z tradycją obchodziliśmy w Bursie Mikołajki. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Bursy w składzie: Dawid Piecka, Kamil Stępniak i Piotr Kowalski rozdali wszystkim wychowankom (tym grzecznym i tym trochę mniej ) słodkie czekoladowe cukierki. Te drobne upominki od pomocników Świętego Mikołaja sprawiły, że w Bursie zapanował naprawdę świąteczny nastrój.


   

************************
UBIERANIE CHOINKI

W dniu 04.12.2017r. zgodnie z tradycją naszej Bursy wspólnie ubieraliśmy choinkę. Strojenie choinki w bursie jest dniem wyjątkowym, jest ważnym wydarzeniem integrującym wychowanków. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Razem dekorowaliśmy choinkę ozdobami świątecznymi gotowymi i zrobionymi przez wychowanków. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem i radością zawieszali ozdoby, bo rozświetlone migoczącymi lampkami, ozdobione kolorowymi bombkami drzewko oznacza, że święta są tuż, tuż…

    

***********************

ZAJĘCIA KULINARNE – PIECZENIE PIERNIKÓW

Czy Boże Narodzenie może się obyć bez pierników? Nigdy!
Gorączka przedświątecznych wypieków udzieliła się również mieszkańcom naszej bursy. 30.11.2017. - trzy tygodnie przed świętami młodzież piekła i dekorowała pyszne pierniczki. To pieczenie stało się już tradycją w naszej placówce. Jak co roku pięknie wyglądające i wspaniale smakujące, zagoszczą na świątecznym bursiackim stole. Zajęcia kulinarne były okazją do zintegrowania się młodzieży oraz ciekawą formą spędzenia czasu wolnego.

   ********************


ANDRZEJKI

W ostatnią środę listopada tj. 29.11.2017r. świętowaliśmy Andrzejki w Bursie Płockiej. Zapalone świeczki na stołach stworzyły wyjątkowy i magiczny nastrój.
Przebijanie szpilką serc z imionami dziewcząt i chłopców, lanie wosku, rzucanie kości, a także wróżenie z kart, to tylko niektóre atrakcje, jakie spowodowały, że andrzejkowy wieczór należy uznać za udany. Największym powodzeniem cieszyła się wróżba ,,Andrzejkowe serce”, dzięki której można było poznać imię swojej przyszłej sympatii.
Wróżby były raczej pomyślne - wieszczące je wróżki skupiły się na pozytywnych aspektach przyszłości. Wieczór przebiegał w przyjaznej atmosferze, dostarczając uczestnikom wielu pozytywnych emocji.

   *************************

TEATRALNE MIKOŁAJE

29.11.2017r. wychowankowie i wychowawcy Bursy Płockiej dołączyli do akcji charytatywnej organizowanej przez Teatr Dramatyczny w Płocku. Dzięki hojności naszych wychowanków zakupiliśmy maskotki, zabawki, bloki, kredki i materiały edukacyjne – gry i książki. W tym roku mikołajkowe prezenty trafią do dzieci przebywających w szpitalach w Płocku i Gostyninie, a także do świetlic na oddziałach dziecięcych Płockiego Szpitala Wojewódzkiego. Mamy nadzieję, że dzięki dobrym sercom wychowanków Bursy przebywające w szpitalach dzieci ucieszą się z mikołajkowej niespodzianki.


   

*************************
PROGRAM PROFILAKTYCZNY „JESTEM SOBĄ”

27.11.2017r. w Bursie Płockiej odbyły się ostatnie warsztaty w ramach programu profilaktyki uniwersalnej „Jestem sobą”. Spotkanie poprowadził mgr resocjalizacji Szymon Bogucki. Zajęcia koncentrowały się na takich obszarach jak: zasady pracy grupowej, radzenie sobie z trudnymi uczuciami, sposoby walki ze stresem, określanie granic własnego terytorium i wymagały od jego uczestników dużego zaangażowania. Jesteśmy pewni, że program ,,Jestem Sobą ” osiągnął wyznaczony cel.*************************

KALAMBURY

16.11.2017 r. po raz kolejny w naszej placówce odbyły się zajęcia integracyjne - „KALAMBURY”. Jak się okazuje, ta popularna gra drużynowa ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej atmosferze, w której wszyscy świetnie się bawili. Trzeba przyznać, że wychowankom Bursy Płockiej nie brakuje wyobraźni, kreatywności oraz dużego poczucia humoru.

   

****************************
ZAJĘCIA ANTYNIKOTYNOWE

„Palenie papierosów przestało być modne i mile widziane.” – to temat przewodni zajęć profilaktycznych, które odbyły się 20.11.2017r. w naszej bursie.
Dlaczego warto rzucić palenie? Jakie pobudki kierują ludźmi, że sięgają po papierosa? Jakie następstwa niesie za sobą ten okropny nałóg? Jak skutecznie z nim walczyć? - na te i inne pytania próbowała znaleźć odpowiedź młodzież uczestnicząca w spotkaniu.
Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali test sprawdzający ich wiedzę. Wyraz twarzy wychowanków sugerował, że w poważny sposób podeszli do zagadnienia palenia i sięgając po papierosa „zastanowią się trzy razy”.************************

BURSIACKIE GOTOWANIE

Wśród wielu zajęć w naszej placówce odbywają się również zajęcia kulinarne. 14.11.2017r. wychowankowie przygotowali wspólną kolację: smażyli naleśniki i robili sałatkę grecką. Wszyscy bardzo chętnie gotowali, a jeszcze chętniej próbowali swoich potraw. Zajadaliśmy się ze smakiem
i razem zaplanowaliśmy kolejne zajęcia kulinarne.:)

   

****************************

WYJŚCIE DO KINA

W dniu 14 listopada br. grupa wychowanków naszej bursy wybrała się do kina „Przedwiośnie”
na film pt.: „Listy do M 3”. Wyjście było okazją do atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego oraz do integracji wychowanków. Młodzież dobrze bawiła się na seansie, a w drodze powrotnej dzieliła się swoimi wrażeniami po obejrzanej projekcji.***********************

OTRZĘSINY

   19.10.2017r. odbyły się w bursie „ Otrzęsiny”. Pierwszoklasiści zmierzyli się z wieloma ciekawymi konkurencjami przygotowanymi specjalnie na tą okazję. Musieli m.in. zjeść jabłko bez pomocy rąk, wzajemnie nakarmić się kisielem, zareklamować nietypowy produkt oraz narysować portret wychowawcy. Nowi wychowankowie świetnie odpowiadali na pytania w konkursie wiedzy o bursie. „Pierwszakom” towarzyszyła miła atmosfera, którą stworzyli starsi koledzy i koleżanki oraz kadra pedagogiczna. Na koniec zabawy każdy nowy mieszkaniec naszej placówki otrzymał dyplom. Na pamiątkę tego wydarzenia zostały nam miłe wspomnienia świetnej zabawy oraz wspólne zdjęcie.

   

*********************************

WYJŚCIE NA MECZ PIŁKI RĘCZNEJ

    W dniu 18.10.2017 r. po raz kolejny wychowankowie bursy wraz z wychowawcami wybrali się na mecz piłki ręcznej pomiędzy zespołami Wisły Płock i PGE Vive Kielce. Spotkanie odbyło się w Orlen Arenie, a walka obu drużyn była bardzo emocjonująca. Nasza drużyna niestety przegrała wynikiem 30:31. Jednak pomimo tej porażki młodzież z Bursy Płockiej, pełna wiary w płocką drużynę, czeka na kolejne mecze Wisły.

   


***********************************


WOLONTARIAT

12.10.2017r. wychowankowie bursy uczestniczyli w spotkaniu z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Wolontariatu - Panią Beatą Olszewską. Opowiedziała o Płockim Wolontariacie, który liczy ponad 150 wolontariuszy w wieku od 14 do 66 lat. Są to ludzie wrażliwi, dobrze zorganizowani, odpowiedzialni i chętni do bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.
Pani Beata Olszewska opowiedziała o pracy Płockiego Wolontariatu, który organizuje własne projekty pomocowe skierowane do konkretnej grupy podopiecznych – osób niepełnosprawnych, ubogich, samotnych, seniorów, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Pani Pełnomocnik podkreśliła, że zostanie wolontariuszem to nie tylko niesienie pomocy innym, ale także możliwość samorealizacji, poznawania nowych ludzi oraz zdobywania doświadczeń, które mogą w przyszłości zaprocentować w dalszym życiu.
Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wychowanków, którzy chętnie zadawali naszemu gościowi dodatkowe pytania.

   


***************************
DZIEŃ CHŁOPAKA

02.10.2017r. w Bursie Płockiej świętowaliśmy „Dzień Chłopaka”. Dziewczyny zorganizowały dla swoich kolegów różnorodne konkurencje. Chłopcy musieli wykazać się umiejętnościami: wiązania krawata, krojenia cebuli bez uronienia łzy, zaplatania warkocza i przyszywania guzika. Pięcioosobowe dziewczęce jury wybrało najlepszych w każdej konkurencji. Zwycięzcy otrzymali dyplomy a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Dla wszystkich chłopców w bursie koleżanki przygotowały drobny prezent – praktyczne kubki, czym sprawiły swoim kolegom dużo radości.

      ***************************
SPOTKANIE Z SĘDZIĄ
W dniu 28.09.2017r. wychowankowie uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Sądu Okręgowego w Płocku panem Mariuszem Królikowskim. Zaproszony gość opowiedział wychowankom o tym, na czym polega jego praca, jakie warunki muszą być spełnione, żeby wykonywać zawód sędziego oraz jakie cechy charakteru powinien posiadać doby prawnik. Wyjaśnił za jakie przestępstwa odpowiada małoletni i jakie grożą mu kary, oraz jakie środki wychowawcze może zastosować sąd rodzinny względem nieletnich. Spotkanie było cenną lekcją edukacyjno-profilaktyczną. Mamy nadzieję, że treści wyniesione z tego spotkania pozostaną w pamięci wychowanków.

   


*********************************PROGRAM „JESTEM SOBĄ”

25.09.2017 r. w Bursie Płockiej odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu profilaktyki uniwersalnej „Jestem sobą”. Program ten zawiera elementy edukacyjno–rozwojowe, które mają skłaniać młodzież do podejmowania świadomych decyzji dotyczących nieużywania środków odurzających, alkoholu, narkotyków i dopalaczy. W spotkaniu wzięli udział wychowankowie klas pierwszych .

   


************************************


************************************
Zaczynamy nowy rok szkolny 2017/2018
***************************


PROGRAM „JESTEM SOBĄ”
8 maja 2017 roku w Bursie Płockiej odbyła się trzecia edycja programu z zakresu profilaktyki uniwersalnej „Jestem sobą”. Program ten zawiera elementy edukacyjno - rozwojowe skłaniające młodzież do podejmowania świadomych decyzji dotyczących nieużywania środków odurzających, alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Następne spotkania w ramach programu będą kontynuowane w nowym roku szkolnym.

   

**************************************************


BUDOWANIE POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA – SPOTKANIE Z POLICJĄ
Kontynuując program profilaktyczny w ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem zaprosiliśmy po raz kolejny przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Tematem spotkania było: „Unikanie zagrożeń”.
11 maja 2017 r. zaproszeni pracownicy działu prewencji pani Joanna Łopatowska oraz p.o. kierownik rewiru dzielnicowych st. asp. Dariusz Kamiński, zapoznali wychowanków ze sposobami unikania zagrożeń zewnętrznych oraz podjęli temat bezpiecznych zachowań.
Dostarczyli dużo fachowej wiedzy o instytucjach czuwających nad bezpieczeństwem np. straż pożarna, policja, straż miejska. Zwracali uwagę wychowanków na najistotniejsze zagrożenia i patologiczne zachowania wśród młodzieży. Zaznajomili uczniów ze sposobami reagowania w sytuacjach zagrożenia, uwrażliwili na troskę o własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz wyrabianie nawyku udzielania pomocy innym i kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.


   ****************************************************

SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

Dnia 10.05.2017 r. odbyło się spotkanie wychowanków z panią pielęgniarką Anną Henną - Goślicką. Wychowankowie ze skupieniem i wielką uwagą słuchali, jak pani pielęgniarka w ciekawy sposób opowiada o zdrowej, ekologicznej żywności, o tym, jak należy o siebie dbać, właściwie odżywiać, zachowywać zasady higieny i zdrowego stylu życia. Podczas pogadanki pani pielęgniarka uświadomiła młodzieży naszej bursy wiele bardzo ważnych spraw. Zwróciła uwagę m.in. jak ważny w życiu jest ruch oraz spożywanie owoców i warzyw . Na spotkaniu przedstawione i omówione zostały najbardziej powszechne błędy żywieniowe u młodych osób, których należy unikać oraz negatywny wpływ braku witamin na organizm człowieka.
Uczniowie sami również dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla wychowanków. Młodzież utwierdziła się w przekonaniu o potrzebie spożywania zdrowej żywności, celowości przestrzegania zasad higieny oraz dbania o swoje zdrowie.

   


****************************************************

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.”
Słowa Adama Mickiewicza były mottem, które towarzyszyło tegorocznym uroczystościom pożegnania absolwentów Bursy Płockiej, które odbyły się 24.04.2017 r.
Młodsze koleżanki i koledzy przygotowali na tę okazję krótki program artystyczny, który wywołał na twarzach absolwentów uśmiech i wzruszenie. Nie zabrakło również przemówienia Pana Dyrektora, który w ciepłych słowach podsumował trzy lata spędzone w bursie przez żegnanych wychowanków.
Podczas uroczystości padło wiele serdecznych życzeń od młodszych współmieszkańców, których reprezentowała przewodnicząca MRB. Miłym gestem ze strony absolwentów były podziękowania i kwiaty dla Rady Pedagogicznej.
Jak co roku wychowankowie kończący pobyt w bursie otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz nagrody książkowe.
Uroczystość zakończyło zrobienie wspólnego zdjęcia oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

   

*************************************KALAMBURY
Proste zasady, interakcje oraz duża dawka humoru sprawiły, że KALAMBURY świetnie sprawdziły się na spotkaniu integracyjnym, które odbyło się 6 kwietnia 2017 roku w naszej placówce.
Jak się okazało zabawa była doskonałym sposobem na rozbudzenie w młodzieży śmiałości do występów przed publicznością oraz na odkrycie w sobie ogromnych pokładów wyobraźni i kreatywności.

      


****************************************
,,WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH”
W dniu 29 marca 2017 r. wychowankowie bursy wspólnie z wychowawcą spędzili wieczór na graniu w grę planszową ,,DIXIT”. Jest to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego rozgrywania w gronie przyjaciół i rodziny. Jej tytuł po łacinie oznacza "ona / on powiedział", częste rozpoczęcie starych opowieści.
Choć gra wydawała się prosta, to nietypowe obrazki potrafiły zaskoczyć graczy – wymyślenie skojarzenia, które nie byłoby zbyt proste lub zbyt odległe okazało się nie lada wyzwaniem. Wychowankowie wśród śmiechu i żartów odkryli prawdę starej maksymy, że „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”.
Wieczór gier planszowych to świetny sposób na odpoczynek od nauki, oraz na pogłębienie relacji między mieszkańcami bursy.

   

**************************************

JESTEM SOBĄ
22 marca 2017 roku w naszej bursie obyło się kolejne spotkanie z wychowankami klas drugich, w ramach programu edukacyjno-rozwojowego dla młodzieży, pt. ,,Jestem Sobą”.
Spotkanie poprowadzili mgr resocjalizacji Szymon Bogucki i pedagog Małgorzata Wyszyńska. Tym razem główny nacisk położony był na zaangażowanie samej młodzieży, a zajęcia koncentrowały się na takich obszarach jak: zasady pracy grupowej, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami, jak radzić sobie ze stresem, określanie granic własnego terytorium, jak być sobą pośród innych.
Młodzież biorąca udział w zajęciach była bardzo zadowolona ze spotkania.

*************************************

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM
07.03.2017. w ramach realizacji programu profilaktycznego zaprosiliśmy do bursy psychologa
p. Huberta Kupniewskiego. Tematem spotkania było bezpieczne korzystanie z Internetu.
Pan Hubert zwrócił uwagę na rodzaje przemocy psychicznej, na którą narażeni są młodzi ludzie korzystający z sieci, takie jak: szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty, dokuczanie, ubliżanie, wyśmiewanie, wyzwiska, poniżanie, kradzież tożsamości.
Psycholog podkreślił, że przemoc słowna stosowana w świecie wirtualnym też rani na całe życie.
Wychowankowie zostali zapoznani z przepisami prawnymi regulującymi wolność wyrażania poglądów, rozpowszechniania wizerunku, praw autorskich do treści publikowanych w Internecie.
Na zakończenie spotkania wychowankowie skorzystali z możliwości zadawania pytań do naszego gościa.

   

*****************************************


WYJŚCIE NA KONCERT

9 marca 2017 r. wybraliśmy się do Muzeum Diecezjalnego na koncert młodej artystki Agnieszki Jezierskiej pt.: „Pasja przez sztukę”. Pani Agnieszce Jezierskiej (śpiew) towarzyszyli młodzi artyści: Paweł Antosiak (akompaniament), Krzysztof Orankiewicz (malarstwo) i Krzysztof Penkala (prowadzący koncert). Koncert nawiązywał do tematyki Wielkiego Postu.
W artystycznym tworzeniu, muzyce i śpiewie można było poczuć się dotkniętym Męką Jezusa.
W koncercie "Pasja przez sztukę" wszystko było ważne: i wyeksponowany zabytkowy krzyż Sali Barokowej, i śpiew Agnieszki Jezierskiej przy akompaniamencie Pawła Antosiaka, wreszcie pełne ekspresji namalowanie przez Krzysztofa Orankiewicza trzech scen z Męki Pańskiej: biczowania, koronowania cierniem i drogi krzyżowej.
Wyjście na koncert było po raz kolejny okazją do integracji młodzieży oraz ciekawego spędzenia wolnego czasu.

      

**************************************


DZIEŃ KOBIET

   Jak to jest - być kobietą?
Nasze wychowanki wiedzą to doskonale i to właśnie one w dniu 8.03.2017r. uroczyście obchodziły swoje święto w bursie.
Męska część wychowanków przygotowała przedstawienie, w którym w lekki i humorystyczny sposób ukazano historię pojawienia się kobiety na świecie.
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich, nawet tych najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń - tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni wszystkim paniom i dziewczętom w bursie z okazji ich święta.
Trzeba przyznać, że „płeć męska” wykazała się nie tylko dużym poczuciem humoru, ale również pokazała swój talent aktorski. Życzliwa i serdeczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania, które zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem „Sto lat, sto lat” oraz wręczeniem tulipanów wszystkim zgromadzonym paniom.


      

*********************************************************

MECZ PIŁKI RĘCZNEJ
05.03.2017 roku wychowankowie naszej placówki wraz z wychowawcą wybrali się na mecz piłki ręcznej do ORLEN ARENY, by po raz kolejny kibicować płockim szczypiornistom, którzy walczyli o zwycięstwo z Mistrzami Francji – zespołem PSG Handball. Spotkanie było bardzo emocjonujące.
Niestety, choć wiernie dopingowaliśmy naszą drużynę, niedzielny mecz zakończył się zwycięstwem rywali.
Pomimo tej porażki młodzi kibice z Bursy Płockiej, pełni nadziei, czekają na kolejne mecze WISŁY PŁOCK.
   

*************************************


TURNIEJ SZACHOWY
   Celem zagospodarowania wolnego czasu, integracji oraz wspomagania wszechstronnego rozwoju wychowanków zorganizowano w Bursie Płockiej Turniej Szachowy. Rozgrywki odbywały się od 20.01.2017 r. do 01.02.2017 r. i uczestniczyło w nich siedmiu zawodników. Zgłoszeni do turnieju wychowankowie zostali zapoznani z przepisami gry i spotykali się raz dziennie, aby rozegrać partie „każdy z każdym". Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

      

**********************************************************


PROGRAM „JESTEM SOBĄ”
   Dnia 07.02.2017 r. dla wychowanków Bursy Płockiej odbyły się warsztaty o charakterze edukacyjno-rozwojowym pt. ,,JESTEM SOBĄ”. Stanowiły pierwszą z sześciu edycji programu o takim tytule, który jest próbą przybliżenia uczestnikom wizerunku własnej osoby, zaakceptowania siebie takiego, jakim się jest oraz zmotywowania do stałego zajmowania się własnym rozwojem. Program w całości finansuje Urząd Miasta Płocka. Głównym celem warsztatów było uświadomienie sobie potrzeby samorealizacji i rozpoczęcie procesu aktywnego jej zaspokajania, promującego działania związane ze zdrowym stylem życia.

   

************************************************************************

WYJŚCIE NA LODOWISKO

   Tuż przed feriami zimowymi kilkuosobowa grupa wychowanków wraz z wychowawcą wybrała się na łyżwy. Głównym celem wyjścia była integracja wychowanków oraz promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego.
Pomimo dość dużego mrozu zabawa była doskonała i wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

   


*************************************************************

   

KONKURS WIEDZY „1 Z 10”
24 stycznia 2017 r. wychowankowie mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy ogólnej. Nawiązywał on do teleturnieju: „Jeden z dziesięciu”. Quiz sprawdzał wiedzę uczniów, a udział w nim dał im dużą satysfakcję.
Gratulacje i wyrazy uznania dla zwycięzców. I miejsce zajął Bartek Rajewski, II miejsce zajęła Dorota Ostrowska, III miejsce przypadło Kamilowi Podgórskiemu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, natomiast zwycięscy otrzymali w nagrodę zestawy piśmienne.
Konkurs do tego stopnia spodobał się wychowankom, jak również wychowawcom, że w związku z tym planujemy jego kolejna edycję.

   

*************************************


FINAŁ WOŚP W BURSIE
W niedzielę 15 stycznia 2017 roku odbył się 25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mieszkańcy naszej bursy, jak co roku aktywnie włączyli się do akcji, której celem jest ratowanie życia i zdrowia dzieci przebywających na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.
17 stycznia, zebrane przez przedstawicieli Młodzieżowej Rady Bursy datki, zostały przekazane do sztabu WOŚP mieszczącego się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Tumskiej 9a.

**************************************


Z WIZYTĄ W SCHRONISKU
Po raz kolejny wychowankowie bursy zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko dla Zwierząt w Płocku. Przyłączyliśmy się do tegorocznej akcji „OKRYJ PSIAKA NA ZIMĘ” zorganizowanej przez Koło Przyjaciół Schroniska. Od października 2016 r. do stycznia 2017 r. zbieraliśmy stare ręczniki i koce, które w trakcie wizyty zostały przekazane dla lokatorów schroniska.
Młodzież poznała pracę schroniska od wewnątrz, zasady tam panujące jak i wytyczne dotyczące oddania zwierzęcia pod opiekę schroniska oraz jego adopcji. Uczniowie zwiedzili kociarnie, oraz przyjrzeli się kilku psim wybiegom.

   

**************************************
Edukacyjna wizyta w teatrze

16 stycznia 2017 r. w godzinach popołudniowych grupa wychowanków naszej placówki, wraz z wychowawcą, udała się do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Na zaproszenie PKN ORLEN, w teatrze wystąpił gościnnie Teatr Kamienica ze spektaklem „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Sztuka składała się z siedmiu odsłon, w ciągu których w przerażający sposób obnażona została brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej skłaniającej do sięgania po zakazane używki.
Obejrzany przez młodzież spektakl stał się pretekstem nie tylko do osobistych przemyśleń wychowanków, ale także do dalszej dyskusji na temat problemów dorastającego pokolenia oraz zagrożeń, jakie niosą za sobą narkotyki XXI wieku. Zdaniem niektórych wychowanków bursy obecność na tym spektaklu - uświadamiającej lekcji o dopalaczach, powinna być obowiązkowa dla każdego młodego człowieka.

   

********************************************
ŚWIĄTECZNY POKÓJ
W grudniu zabraliśmy się do porządkowania i świątecznego przystrojenia naszych pokoi , by wprowadzić odrobinę blasku i piękna w nasze życie. MRB i wychowawcy ogłosili konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój pokoju.
W dniu 19 grudnia 2016 roku komisja dokonała przeglądu tych pokoi.
Wyróżniono następujące pokoje:
8 - Mosakowski Tomasz; Zimowski Karol
32 - Gieras Aleksandra; Szymańska Monika
51 - Giedrojć Eliza; Korycka Justyna
78 - Sumińska Natalia; Lotarska Milena
84 – Kosin Julia; Świderska Alicja
87 - Ostrowska Joanna; Kąpińska Aleksandra
100 - Szymerska Justyna; Sumlińska Aleksandra

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym wychowankom.

         

****************************************************

SPOTKANIE Z POLICJĄ

W ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem wychowanków 15 grudnia 2016 r. zaproszeni zostali do bursy: pracownik działu prewencji pani Joanna Łopatowska oraz p.o. Kierownika I rewiru dzielnicowych st. asp. Dariusz Kamiński.
Tematem spotkania był: „Handel ludźmi”, który jest jedną z najbardziej dochodowych form przestępczości i jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej.
Prelegenci przybliżając temat zwracali uwagę, że przede wszystkim narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są osoby decydujące się na emigrację. Ten proceder to nie tylko wykorzystywanie kobiet do świadczenia usług seksualnych, problem dotyczy wszystkich mężczyzn i dzieci wykorzystywanych do pracy przymusowej, zmuszanych do żebractwa, kradzieży, wyłudzania świadczeń socjalnych czy handlu narządami.
Ofiary często werbowane są za pomocą Internetu, gdzie zamieszczane są fałszywe oferty pracy. Ofiarami tego przestępstwa pada co rocznie ok. 2 mln ludzi. Obejrzeliśmy również krótkie filmy, a młodzież była bardzo zainteresowana tematem. Wszyscy zdobyliśmy bardzo potrzebna wiedzę oraz poznaliśmy mechanizmy tego procederu.


      

*************************************************
WIGILIA

Zgodnie z tradycją w naszej bursie i w tym roku 14 grudnia odbyła się uroczysta Wigilia.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w płockiej Stanisławówce w intencji mieszkańców i pracowników bursy. Następnie wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję przez naszych kolegów i koleżanki.
Dyrektor bursy złożył wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia. Na koniec wszyscy obecni zgodnie z tradycją Bożego Narodzenia podzielili się opłatkiem.
Blask świec, kolędy oraz tradycyjne wigilijne potrawy sprawiły że wspólnie spędzony czas upłynął w domowej i świątecznej atmosferze.


         


************************************************
PIECZENIE PIERNIKÓW
Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta bożonarodzeniowa „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w naszej bursie po raz kolejny zajęć kulinarnych, tym razem wypieku pierników. Grupa młodzieży 13 grudnia 2016 r. wypiekała ciasteczka, a na drugi dzień odbywało się ich dekorowanie. Pięknie ozdobione pierniki przystroiły stoły na Wigilii w bursie i wyśmienicie smakowały.
Zajęcia miały na celu zintegrowanie wychowanków, a także stworzenie atmosfery jaka towarzyszy przed świętami w domach naszych wychowanków.

   


**********************************************

SPOTKANIE Z INSTRUKTORKAMI FITNESS

13 grudnia 2016 r. w bursie odbyło się spotkanie z instruktorkami klubu fitness, podczas którego poruszone zostały tematy zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, a także szkodliwości używek. Warsztaty zarówno dla prowadzących jak i uczestników okazały się interesującą formą spędzenia wolnego czasu, dającą mnóstwo energii i radości.
Panie instruktorki uświadomiły młodzieży że codzienna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta są kluczem do zachowania zdrowia. Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Pani Monika pokazała młodzieży kilka ćwiczeń, które wpływają na odprężenie oraz pozwalają na utrzymanie prawidłowej kondycji.
Panie Monika oraz Paulina swoją niebywałą energię przekazały wszystkim uczestniczkom wywołując uśmiech na twarzach oraz mobilizując do nowych wyzwań.

   

**************************************MIKOŁAJE Z BURSY
Coroczną tradycją jest, że wychowankowie bursy przygotowują mikołajkowe prezenty, aby sprawić radość odwiedzanym dzieciom. 12 grudnia 2016 r. z mikołajkową wizytą wyruszyli do Świetlicy Miejskiej nr 3 oraz do Noclegowni dla Kobiet. Wszystkie dzieci dostały słodycze oraz puzzle. Wizyty przebiegły w bardzo miłej, przedświątecznej atmosferze.

      


*********************************************************
MIKOŁAJKI

6 grudnia 2016 r. Młodzieżowa Rada Bursy zorganizowała Mikołajki dla wszystkich wychowanków naszej placówki. Podczas spotkania młodzież miała okazję poznać się podczas wspólnych zabaw oraz konkursów. Wychowankowie chętnie brali udział w grach integracyjnych przygotowanych przez samorząd bursy. Dla wszystkich wychowanków Mikołaj miał słodkie pierniczki, które wywołały szczery uśmiech na ich twarzach.
Podczas spotkania panowała miła, przyjazna atmosfera.

   

***************************************************************************
WIECZÓR ANDRZEJKOWY

22.11.2016 r. odbył się wieczór andrzejkowy, w którym brała udział większa część społeczności bursowskiej.
Na początku młodzież poznała tradycje andrzejkowe, a św. Andrzej rozdawał cukierki z wróżbą. Zgodnie z tradycją i słowami: ,,….na świętego Andrzeja dziewczynom ( i chłopcom) z wróżby nadzieja…” poprzez liczne zabawy i wróżby andrzejkowe wszyscy próbowali poznać swoją przyszłość.
Lanie wosku przez dziurkę od klucza, przebijanie serc z imionami chłopca/dziewczyny oraz czytanie, co nam los przyniesie z kart oraz z symboli ukrytych pod wybranym kubkiem były najbardziej popularnymi wróżbami.
Wszyscy miło spędzili czas z nadzieją, że dobre wróżby się spełnią.

      

   

***********************************************************

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
W środę 16 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z panią dietetyk Joanną Domańską. Miało ono formę panelu. Uczestnicy byli zainteresowani sposobami na pozbycie się zbędnych kilogramów oraz kwestią zdrowego odżywiania.
Pani Joanna poruszyła wszystkie interesujące młodzież zagadnienia. Mówiła o zdrowym odżywianiu, o konieczności spożywania warzyw i owoców, unikania słodyczy. Wytłumaczyła, że nie należy ulegać modom na diety i korzystać z nich bezrefleksyjnie, np. z modnej ostatnio diety bezglutenowej, wyjaśniła dla kogo jest ona przeznaczona.
Pani dietetyk podała także kilka przepisów na niskokaloryczne, smaczne potrawy.

   

******************************************************************************
M E C Z

Wierni kibice „szczypiorniaka” z bursy mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w meczu, który odbył się 09.11.2016 r. w Orlen Arenie. Sekcja Piłki ęcznej Orlen Wisła Płock gościła drużynę THW Kiel niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Kilonii.
Emocje były ogromne, gdyż zawodnicy gospodarzy walczyli o wysokie miejsce w tegorocznej Lidze Mistrzów. Klub z Kilonii poniósł porażkę 24:22. Zwycięstwo było jednym z dwóch, jakie dotychczas odnieśli gracze z Płocka.
Pełni optymizmu czekamy na następne mecze.

   

***************************************************************************


,,DOPALACZE – TWOJE ŻYCIE”.
W dniach 21.09.2016 i 24.11.2016 w bursie odbyły się spotkania w ramach programu profilaktycznego ”Dopalacze – twoje życie”. Wychowankowie dowiedzieli się o negatywnych konsekwencjach czekających na tych, którzy ryzykują kontakt z dopalaczami, zapoznali się z czego składają się dopalacze i dlaczego stanowią zagrożenie.
Celem spotkań było dostarczenie informacji o nowych niebezpiecznych środkach psychoaktywnych pojawiających się na rynku dopalaczy. Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze.

   

**************************************************************************
„TWORZYMY GRUPĘ” - SPOTKANIE INTEGRACYJNE
26 października 2016 roku w Domu Studenckim „Wcześniak” odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie integracyjne dla młodzieży. Jego nadrzędnym celem tego było wzajemne poznanie się wychowanek grupy V, zamieszkujących tymczasowo we „Wcześniaku”. W ramach zajęć odbyły się liczne konkursy i zabawy. Zwieńczeniem powyższych działań była niespodzianka - słodki poczęstunek i dyskoteka. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej atmosferze, w której wszystkie wychowanki czuły się świetnie i bardzo dobrze się bawiły.******************************************************************
ZAJĘCIA KULINARNE
W dniu 19.10.2016r. w Domu Studenta ,,Wcześniak” odbyły się zajęcia kulinarne, w których uczestniczyły wychowanki Bursy Płockiej m.in. piekły pizzę i ciasto tiramisu. Wszyscy świetnie się bawili. Wspólne gotowanie to nie tylko sposób spędzenia wolnego czasu w gronie koleżanek, ale również okazja do wzajemnego poznania się. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem, w trakcie którego degustowane były przygotowane potrawy.

         


***************************************************************************
WYBORY

W dniu 13 października 2016 r. w Bursie Płockiej odbyły się demokratyczne wybory do samorządu Młodzieżowej Rady Bursy. Wybory do Młodzieżowej Rady Bursy to znakomita lekcja demokracji i przygotowanie do świadomego, dorosłego życia we współczesnym społeczeństwie.
Przybrały one bardzo oficjalny kształt - były karty do głosowania, specjalnie powołana komisja wyborcza sprawująca nadzór nad prawidłowym przebiegiem głosowania, w skład której weszły wychowawczynie.
Mieszkańcy oddawali głosy na kandydatów, których nazwiska figurowały na karcie wyborczej. Formalne wyniki były znane jeszcze tego samego dnia, po podliczeniu wszystkich głosów. Uprawnionych do głosowania było 162 wychowanków. Swój głos oddało 151 osób (w tym cztery głosy nieważne).
WYNIKI:
Do samorządu MRB wybrani zostali:
Przewodnicząca: Alicja Świderska (36 głosów)
Zastępca Anna Chechłowska (32 głosy)
Skarbnik: Piotr Kowalski (30 głosów)
Sekcja kulturalno – oświatowa:
Patrycja Bielicka
Anna Góralska
Małgorzata Kamińska
Anna Topolewska

Sekcja porządkowa:
Justyna Winnicka
Justyna Korycka
Natalia Ciurzyńska
Gratulujemy i liczymy, że będzie to dobra reprezentacja całej społeczności bursy.

*******************************************************************

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczyny składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom. Organizują im ciekawe zabawy i konkursy. 30 września 2016 r. w Płockiej Bursie również świętowaliśmy ten dzień. Chłopcy mieli do wykonania wiele „śmiesznych” zadań: przyszywali guziki, golili balon, rozpoznawali po symbolach marki samochodów, biegali z piłeczką, łowili rybki, malowali sobie paznokcie, losowali nazwy części ubiorów, przyborów kosmetycznych i musieli je nazwać oraz zjeść plasterek cytryny zachowując uśmiech na twarzy. Na zakończenie każdy chłopiec otrzymał od koleżanek drobny prezent - słodycze.
Dzień Chłopaka w bursie naprawdę był bardzo udany, wszyscy bawili się znakomicie.

      


********************************************************************************
************************************
Zaczynamy nowy rok szkolny 2016/2017
***************************
Z WIZYTĄ W SCHRONISKU
   17 czerwca wybraliśmy się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Płocku. Wcześniej młodzież z naszej bursy zorganizowała zbiórkę pieniędzy, za które kupiliśmy akcesoria dla psów i kotów.
Wychowanków oprowadzał pracownik schroniska, mieli oni możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem placówki, a także poznali sposób na adopcję zwierząt. Uczestnicy wycieczki postanowili co jakiś czas pomóc bezdomnym zwierzętom.

      
KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ

Od grupy wychowanków bursy, a jednocześnie uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, dostaliśmy zaproszenie na koncert Szkolnej Orkiestry Dętej pod batutą Grzegorza Dębskiego. Odbył się on 28 kwietnia w sali koncertowej PSM w Płocku, gdzie podziwialiśmy kunszt gry pięciorga naszych koleżanek i kolegów.
W programie koncertu znajdowały się utwory znane i lubiane, zaczynając od dzieł kompozytorów romantyzmu (w tym Fryderyka Chopina), kończąc na muzyce z takich filmów jak "Forest Gump", "Polar Express" czy musicalu "West Side Story".
Owacjom i bisom nie było końca, wszyscy miłośnicy muzyki różnorodnej byli usatysfakcjonowani. Wieczór był bardzo udany, czekamy na powtórkę.POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
Niedawno, po raz pierwszy, przekraczali próg Bursy Płockiej – niepewni, trochę przestraszeni a tu już czas na odświętne stroje i słowa pożegnania. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. W tym roku dzień refleksji i wspomnień miał miejsce 27 kwietnia. Żegnaliśmy naszych absolwentów. 35 osób opuszczało nasze mury, idąc w swoim życiu ku dorosłości i samodzielności. Warto zaznaczyć, że był to ostatni rocznik, który zaczynał swoją przygodę z płockimi liceami jeszcze w internatach Małachowianki i III LO.
Podczas uroczystości młodsi koledzy zaprezentowali występ artystyczny. Było też pożegnalne przemówienie absolwentów, w imieniu których wystąpiła Ewa Parulska. Abiturienci wręczyli kwiaty i podziękowali Wychowawcom, Panu Dyrektorowi i Pani Dyrektor oraz wszystkim pracownikom bursy. W dalszej części uroczystości Pan i Pani Dyrektor wręczyli absolwentom albumy z okolicznościową dedykacją. Została także odsłonięta tablica ze zdjęciami maturzystów. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

      ZAJĘCIA PLASTYCZNE

26 kwietnia 2016 r. w bursie odbyły się zajęcia plastyczne pod hasłem „OZDOBY DO WYSTROJU KUCHNI – zdobienie techniką DECOUPAGE”. Celem zajęć było przybliżenie naszym wychowankom ciekawej i bardzo kreatywnej techniki plastycznej, pozwalającej tworzyć ozdoby według własnego pomysłu. Na zajęciach powstały niezwykle efektowne prace, które będą zdobić aneksy kuchenne naszej bursy.

   
KONKURS O PŁOCKU

Dnia 14 kwietnia w budynku bursy spotkali się uczestnicy konkursu "Znam Płock, miasto, w którym się uczę". Konkurs miał formę testu, sprawdzał znajomość historii i zabytków oraz biografii najważniejszych osób związanych z tym miastem. W konkursie wzięło udział pięcioro wychowanków z bursy, którzy w czasie 60 minut mogli sprawdzić swoją wiedzę. Zwycięzcami konkursu zostali: Anna Suska, Alicja Klimowska i Monika Pietrzak .

   
FUNKCJONARIUSZE POLICJI W BURSIE

W ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczni w sieci” w lutym w naszej bursie zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Miało ono na celu wyposażenie młodzieży w wiedzę na temat zagrożeń czyhających w sieci oraz upowszechnianie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na spotkaniu funkcjonariusze policji wykorzystali prezentację multimedialną, by przedstawić młodzieży przykłady przestępstw popełnianych w sieci oraz zjawisko cyberprzemocy. Omówili też problem odpowiedzialności prawnej nieletnich.POLICJA Z PSEM PATROLUJĄCYM

16 marca 2016 r. w bursie odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji z psem patrolującym. Celem spotkania było wdrożenie wychowanków do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontakcie z psem oraz poznanie pracy Policji – jako służby stojącej na straży przestrzegania praw dziecka i człowieka. Podczas prezentacji wychowankowie mieli okazję zobaczyć, jak pracuje pies policyjny. Nauczyli się, czego nie należy robić, by nie sprowokować jego agresji i jak się zachować w razie takiego ataku.


MECZ PIŁKI RĘCZNEJ WISŁA PŁOCK vs. HC VARDER

W dniu 16.03.2016 r. po raz kolejny wychowankowie z bursy wraz z wychowawcami wybrali się na mecz piłki ręcznej Wisła Płock vs. HC VARDER w ramach realizacji programu ,,Sport jako element wychowania”. Spotkanie odbyło się w Orlen Arenie, gdzie nasza drużyna w pięknym stylu pokonała przeciwników.


TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W kwietniu 8 wychowanków bursy wzięło udział w turnieju tenisa stołowego. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem zabawy oraz zasadami gry fair play.
Każdej z osób w sposób losowy został przyporządkowany przeciwnik. Spotkania rozgrywane były do dwóch wygranych setów. Podczas rozgrywek dało się zaobserwować duże zaangażowanie zawodników i dobre przygotowanie techniczne oraz ogromne emocje. Sportowy wieczór upłynął w miłej atmosferze z zachowaniem zasad gry fair play.

   
WIELKANOCNA BURSA

W okresie wielkanocnym naszą bursę zdobiły kartki świąteczne oraz wiele innych prac. To dzięki zajęciom plastycznym, podczas których, pod czujnym okiem wychowawców, młodzież wykonywała różnego rodzaju dekoracje.
Dzięki wspólnej pracy wychowankowie mogli spełnić się artystycznie, tworząc ciekawe i barwne ozdoby świąteczne. Młodzież miała okazję wykonać kartki i cekinowe jajka. Poznała wiele różnych technik plastycznych oraz ciekawych wzorów. Talent artystyczny, który niewątpliwie posiadają nasi wychowankowie, sprawił, iż mogliśmy podziwiać ich prace na specjalnie przygotowanej wystawie. Wszystkim uczestnikom zajęć wręczone zostały skromne upominki oraz dyplomy. Jednak największą nagrodą dla nich był zachwyt ich pracami pozostałych mieszkańców, pracowników i osób odwiedzających naszą bursę.

     
DZIEŃ KOBIET W BURSIE

10 marca 2016r. w Bursie Płockiej świętowaliśmy Dzień Kobiet. Męska część naszej społeczności przygotowała ciekawy program artystyczny. Trzeba przyznać, że młodzież z bursy odznaczyła się bardzo dużym poczuciem humoru, co wpłynęło na radosną atmosferę spotkania. Nie zabrakło też życzeń i kwiatów.


NALEŚNIKI NA RÓŻNE SPOSOBY

W dniu 19.02.2016 r. w naszej bursie odbył się konkurs kulinarny pod hasłem ,,Naleśniki na różne sposoby”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz szerzenie wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Zadaniem zespołów było przygotowanie naleśników z wybranej kategorii: naleśnik na słodko, naleśnik na słono, naleśnik „niespodzianka”. Przy ocenie naleśników komisja brała również pod uwagę: smak potrawy, oryginalność, łatwość przygotowania, estetykę, sposób serwowania i wrażenie ogólne.


   
KALAMBURY

W lutym w świetlicy bursy odbył się konkurs KALAMBURY, w którym naprzeciwko siebie stanęły dwie trzyosobowe drużyny. Zrobiło się bardzo zabawnie. W trzech rundach każda drużyna odgadywała hasło z kategorii przysłowie lub film przedstawiane przez jednego z członków drużyny. W poszczególnych etapach zabawy hasła prezentowane były za pomocą gestów (pantomimy) i rysunku. Nie wolno było używać słów ani wydawać innych dźwięków, które to podpowiadałyby rozwiązanie zadania. Przekonaliśmy się, że słowa to nie wszystko. Mowa ciała może wyrazić więcej niż nam się wydaje.
Przy zgadywaniu haseł – rysowanych bądź pokazywanych – śmiechu było co niemiara. Wszyscy chcieli, by zabawa trwała jak najdłużej.


SPOTKANIE Z AKTOREM I WYBORY MISS I MISTERA BURSY

W dniu 27. 01. 2016 r. w bursie odbyło się spotkanie z aktorem teatralnym, filmowym z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku, Piotrem Bałą. Pan Piotr zapoznał wychowanków z tajnikami pracy aktorskiej. Zachęcał też młodzież do odwiedzenia teatru w Płocku. Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali rad aktora. Tego dnia odbyły się również „Wybory MISS I MISTERA BURSY”. Większością głosów wygrali wychowankowie: Zuzanna Ożarek i Dawid Czyżyk.

WYJŚCIE NA LODOWISKO

W dniu 19.01.2016 r. grupa dziewcząt z bursy pod opieką wychowawcy wybrała się na łyżwy. Celem wyjścia była promocja aktywnego trybu życia oraz integracja wychowanków bursy. Wszyscy uczestnicy zgodnie ocenili, że wyjście było udane.

„Jaka to melodia?”
   
18.01.2016 roku w naszej świetlicy odbył się konkurs muzyczny „Jaka to melodia?”. Rywalizowało wielu uczestników. Wszyscy musieli wykazać się znajomością polskich oraz światowych piosenek. Uczestnicy świetnie radzili sobie z odgadywaniem tytułów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się czworo wychowanków. Po dwóch emocjonujących rundach wyłoniono zwycięzców. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami, a zwycięzcy drobnymi upominkami.

         

LOGO BURSY

   W I semestrze młodzież przedstawiła swoje pomysły na logo bursy. Podczas warsztatów plastycznych w bursie najciekawsze logo zaprojektował wychowanek Damian Byszewski, uczeń II klasy LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.

*******************************************
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego